Instalacja wielostanowiskowa

Parent Previous Next

Gdy program Czesne będzie pracował na więcej niż jednym stanowisku, mówimy o pracy wielostanowiskowej. W takim przypadku jeden z komputerów staje się stanowiskiem głównym (serwerem programu). Na stanowisku głównym znajduje się baza danych placówki. Do stanowiska głównego podłączają się stanowiska robocze. Stanowisko robocze zapisuje dane na stanowisku głównym.

Aby możliwa była praca wielostanowiskowa, należy zarówno na stanowisku głównym jak i na stanowiskach roboczych odblokować port TCP o numerze 3050.  W tym celu musisz dodać port 3050 do wyjątków Zapory Windows, lub innego używanego firewalla. Możesz także dodać do wyjątków program fbserver.exe (domyślnie zainstalowany w folderze c:\Program Files\Firebird\Firebird_2_5\bin\ lub c:\Program Files (x86)\Firebird\Firebird_2_5\bin\) - wtedy nie trzeba dodawać do wyjątków portu serwera.

Komputer będący stanowiskiem głównym musi być uruchomiony, gdy jakiekolwiek stanowisko robocze będzie chciało pracować.

Wyłączenie komputera - stanowiska głównego - podczas pracy stanowisk roboczych spowoduje, że niezapisane informacje (na przykłada właśnie tworzony wpis dziennika) zostaną utracone. Upewnij się, wyłączając stanowisko główne, że wszystkie stanowiska robocze zamknęły program Czesne. Natomiast włączenie bądź wyłączenie programu Czesne w czasie pracy stanowisk roboczych nie ma wpływu na ich pracę, dopóki komputer (i wraz z nim serwer Firebird) pracuje.

Praca wielostanowiskowa możliwa jest zarówno w sieci lokalnej (LAN) jak i za pośrednictwem sieci Internet. Praca za pośrednictwem sieci Internet wymaga, aby komputer będący stanowiskiem głównym posiadał zewnętrzny adres IP. Adres IP powinien być stały, lub, jeśli jest przydzielany dynamicznie, możesz skorzystać z pośrednictwa serwisów typy DynDNS lub NoIP.

Komfort pracy za pośrednictwem sieci Internet zależy od prędkości łącza stanowiska głównego i stacji roboczej. Zwykle jednak jest mniejszy niż przy połączeniu LAN.